72. VEREM HAFTASI ETKİNLİĞİMİZ
04 Ocak 2019

72. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası’ bu yıl 06-12 Ocak 2019 tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Verem tarih boyunca dünyanın en bulaşıcı ve öldürücü hastalıkları arasında yer almıştır ve hala bulaşıcı bir hastalık olarak önemini korumaktadır. Verem hastalığının etkeni mycobacterium tüberkülozis isimli bir basildir ve çok değişik klinik tablolar oluşturabilmektedir. Basiller çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmalarına rağmen, diğer organları da tutabilmektedir Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu insanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. 

Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10–15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır.

Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Dispanseri tarafından verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir. 

Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Dispanseri tarafından hasta ve hasta yakınlarına yönelik moral ve motivasyon arttırmak amacıyla ev ziyaretleri düzenlendi. Yapılan ziyarete Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yrd. Özkan ÇALIŞ ve Bulaşıcı Hastalıklar Birim çalışanları katıldı.

verem_ziyaret.jpg