DÜZCE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİMİZ TÜRKİYE’NİN İLK DİJİTAL DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ UNVANINI ALDI.
08 Ağustos 2019

           Düzce Valisi Sayın Dr.Zülkif DAĞLI’nın öncülüğünde İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ koordinasyonunda sağlık alanında yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

         Sağlık Bakanlığımız 2023 hedefleri doğrultusunda yürütülen çalışmalarımıza bir yenisi daha eklendi. İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi alanında bir ilki gerçekleştirerek ilk Dijital Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi unvanını almıştır.

         Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliğiyle yürütülen Dijital Hastane çalışmaları kapsamında O-EMRAM Seviye 6 kriterlerini yerine getirerek bu unvanı Türkiye’de almaya hak kazanan ilk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olmuştur.

           Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz böylece dijital olma seviyelerinin uluslararası düzeyde derecelendirildiği bu süreçte başarısını bir kez daha belgeledi.

Süreçte yapılan iyileştirmeler arasında;

Kullanılan Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde hasta güvenliğini arttıran uygulamaların yanı sıra hekimlere Klinik Karar sürecinde destek olması için çeşitli ekranlar oluşturuldu.

Türkiye’de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde ilk kez “Hemşirelik Hizmetleri Birimi ” ilk kez oluşturuldu ve bu birimde kullanılmak üzere Tıbbi Cihaz temin edildi. Hemşirelik Hizmetleri ile hekimin gerekli görmesi halinde tüm yaşamsal bulguların ölçümlenerek kayıt altına alınması sağlandı.

Merkezde yapılan işlemlerden özellikle protez ve sterilizasyon uygulamalarının kesintisiz takibi için oluşturulan barkod sistemleri ile süreç gözlemleri netleştirildi.

E – Nabız kullanımına yönelik personele ve hastalara bilgilendirmeler yapılması yer aldı.

      Yapılan tüm düzenlemelerinin ardından HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker KÖSE Başkanlığında HIMSS yetkililerince Başhekim Dt. Savaş AKÇA, İdari Mali İşler Müdürü Gürcan ÇİÇEK ve HIMSS Komitesinden bilgi alınarak yapılan yerinde değerlendirmede Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi “Dijital Hastane” unvanlı ilk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi oldu.
WhatsApp Image 2019-08-08 at 15.55.57.jpeg

WhatsApp Image 2019-08-08 at 15.55.59 (1).jpeg
WhatsApp Image 2019-08-08 at 15.56.01 (1).jpeg