İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ DR YASİN YILMAZ’IN 3 MART DÜNYA KULAK VE İŞİTME GÜNÜ MESAJI'İşitme Kaybında Erken Teşhis Önemlidir'
03 Mart 2020

           İşitme kaybı dünyada en yaygın duyusal engellerdendir. İşitme kayıplarına tüm dünyada dikkat çekmek için, işitme engelliler için yaptığı çalışmalardan dolayı İskoç bilim adamı Alexander Graham Bell’in doğum günü olan 3 Mart ,”Dünya Kulak Ve İşitme Günü” olarak tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır.

İnsanlar arasındaki iletişim yollarından en önemlisi işitmek ve konuşmaktır. Bu nedenle işitme kaybının erken tanımlanması ve rehabilitasyonunun bireysel başarı ve toplum sağlığı için önem arz etmektedir.

            İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ; Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de Müdürlüğümüze bağlı Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Akçakoca Devlet Hastanemizde doğan tüm bebeklerimize taburcu olmadan önce “Yeni Doğan İşitme Tarama Programı” uygulandığını, taramada başarısız olan bebeklerimizin takip ve tedavilerinin  yakından izlendiğini  belirtti.

            Dr. YILMAZ doğumla veya sonradan gelişen işitme kayıplarının önemli bir kısmının önlenebilir olduğunu, bu anlamda erken teşhisin çok önemli olduğunu, çocuklarımızda ve yetişkin bireylerde kulak çınlaması, ağrı, dolgunluk hissi, akıntı, gibi şikayetlerin olması halinde mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları gerektiğini belirtti. 

      Toplumun çekirdeği olan ailelere düşen sorumluluk çocuklarının kulak ve işitme sağlıklarını önemsemek, uygun tanı ve tedavi almalarını sağlamaktır.

      Sağlıklı iletişim içinde olabilen bireyler sağlıklı ve mutlu toplumları oluştururlar.'

3 MART DÜNYA KULAK VE İŞİTME GÜNÜ.jpg