8 Mart Dünya Kadınlar Günü
08 Mart 2018

           Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Uz.Dr. ÖKKEŞ KEPEK, Başkan Yardımcısı Özkan ÇALIŞ ve Şube Müdürleri Fazlı BAYRAKTAR, Mustafa ÇELİK, Dr.Damla BAŞARAN ve Dr. Fatih TURUNÇ Halk Sağlığı Başkanlığı çalışanlarının ve Toplum Sağlığı Merkezinde görevli personellerin kadınlar gününü kutlayarak çiçek ve çikolata takdiminde bulundu.

             Kadınlar, yaşamımızın doğumdan ölüme kadar her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, anne olmanın getirdiği büyük kutsallığa sahip olan, sorumluluk sahibi, ailesine yön veren ve gelecek nesilleri yetiştirendir. Annelik rolü ile yeni nesillere şekil veren, yetişdirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde önemli rol oynayan kadınlarımız ailenin ve toplumun temel taşıdır. Bu nedenle kadınlarımızın her alanda eğitim alması, gelişmesi ve farkındalığın artması ülkemizin geleceğe yapacağı en büyük yatırımdır. Hiçbir kadın hayatını başladığı noktada sürdürmemeli, sürekli geliştirmeli ve eğitmelidir.

            Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart’ ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlamasını kabul etmiştir. Kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği ve kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak vereceği düşüncesi bu kabulde önemli rol oynamıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Dünya Böbrek Günü ve Tuza Dikkat Haftası etkinlikleri kapsamında Anıtparkta ve Cedidiye Camii önünde sağlıklı yaşam araçlarımız ve gezici HPV aracı ile halka yönelik farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Gün boyunca yaklaşık 300 kişiye kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü, vücut yağ analizi yapılmış risk grubunda yer alan kişilerin sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi yapılmıştır. Aynı zamanda Bağırsak kanseri için GGK(Gaitada gizli kan kiti) kitlerinin dağıtımı, meme kanseri için uygun yaş aralığındaki  kadınlara Mamografi randevu alınımı ve Rahim Ağzı kanseri için Gezici Smear aracı içinde  Smear alınımı  yapılmıştır. Beslenme, fiziksel aktivite ve kanser konularında broşür dağıtılmıştır.

IMG_7097.JPG

IMG_7107.JPG
IMG_7126.JPG