İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ DR. YASİN YILMAZ’IN 3 MART DÜNYA KULAK VE İŞİTME GÜNÜ MESAJI
03 Mart 2022

          İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; İnsanlar arasındaki iletişim yollarından en önemlisi işitmek ve konuşmaktır. Bu nedenle işitme kaybının erken tanımlanması ve rehabilitasyonunun bireysel başarı ve toplum sağlığı için önem arz etmektedir.

         İşitme kayıpları, çocuğun sesleri oluşturarak konuşmasını geciktiren ve bozan en önemli faktördür. Eğer işitme kaybı vaktinde teşhis edilmez ve rehabilitasyon programlarına alınmazlarsa, çocukların psikolojik ve sosyal gelişmeleri yetersiz olur ve ilerleyen yıllarda eğitim ve sosyal uyum açısından, yaş ve zekaca eşitleri olan çocuklardan geri kalırlar. Bu durumda da, çocuk, sadece "işitme kaybı olan bir insan" olmaktan çıkar ve "psikolojik sorunları olan, sosyal hayat ile uyumsuz bir engelli" haline gelir.

       Yapılan araştırmalar işitme kaybının saptanması bakımından en kritik dönemin "yeni doğan dönemi" olduğunu ortaya koymaktadır. Doğduktan sonra en geç altı ay içinde işitme engeli teşhisi konan ve işitme cihazı uygulanıp özel eğitime alınan bebeklerin konuşma becerisi normal yaşıtlarına benzer seviyede gelişebilir. İşitme engeli ile doğan, bu engeli fark edilmeyen bebeğin dil gelişimi durur ve bununla birlikte zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimi yavaşlar.

          Dr. YILMAZ ülkemizde olduğu gibi ilimizde de Müdürlüğümüze bağlı Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Akçakoca Devlet Hastanemizde doğan tüm bebeklerimize taburcu olmadan önce “Yeni Doğan İşitme Tarama Programı” uygulandığını, taramada başarısız olan bebeklerimizin takip ve tedavilerinin  yakından izlendiğini  belirtti.

         Dr. YILMAZ doğumla veya sonradan gelişen işitme kayıplarının önemli bir kısmının önlenebilir olduğunu, bu anlamda erken teşhisin çok önemli olduğunu, çocuklarımızda ve yetişkin bireylerde kulak çınlaması, ağrı, dolgunluk hissi, akıntı, gibi şikayetlerin olması halinde mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları gerektiğini belirtti.