14 EYLÜL DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ İLK YARDIM HAYAT KURTARIR
14 Eylül 2019

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ  Dünya İlk Yardım Günü dolayısıyla açıklama dabulundu.
            Dr.YILMAZ "Dünya İlk yardım günü her yıl eylül ayının ikinci cumartesi günü tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Dünya İlk Yardım Günü, kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, “İlk Yardım Gönüllüsü” sayısının artırılması gibi amaçlarla 2001 yılından beri her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutlanmaktadır . Ülkemizde ise 2003 yılından itibaren Dünya İlk Yardım Günü kutlama etkinlikleri gerçekleştirilmekte olduğunu belirtti..

İnsan hayatının kutsallığının "normal” çizgisinden “son an” olarak nitelendirilen noktasına kadar her aşamasında gelişebilecek ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulan her türlü ani dalgalanmada en küçük dokunuşların bile hayatı normale çevirebileceği bilincinin ve bu dokunuşun öneminin toplumun her kademesinde yer alan bütün insanlara aşılanması gerektiğini  belirtti.


            Dr. YILMAZ “İlimizde 2012 yılı itibariyle   toplam 1.197 kişiye ilk yardım eğitimi verilmiş olup, eğitime katılanlara sertifikaları verilmiştir"  bu eğitimlerimizin kesintisiz  devam edeceğini belirtti.