İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ'ın 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Günü Mesajı
15 Şubat 2022

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ 15 Şubat Uluslar arası Çocukluk Çağı Kanseri Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; 2002 yılından bu yana her yıl 15 Şubat günü’nün “Uluslararası Çocukluk Çağı Kanser Günü olarak kutlandığını belirterek çocukluk çağında ortaya çıkan kanser türleri genellikle yetişkinlikte ortaya çıkan kanser türlerinden önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Tüm çocukluk çağı kanserlerinin neredeyse yarısı lösemi ve lenfomalar olmak üzere kan ve lenfatik sistemin kanserleri olduğunu, sık görülen diğer bir tür ise %20 oranı ile merkezi sinir sistemi tümörleri, yetişkinlerde en sık görülen meme, akciğer, kolorektal kanserler çocuk ve ergenlerde oldukça nadir görüldüğünü belirtti.

Dr. YILMAZ erken evrede teşhis edilen birçok çocukluk çağı kanseri yüksek oranlarda tedavi edilebilmektedir. Dünyada bir yılda yaklaşık 80 bin kişi çocukluk çağı kanseri nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Hayatta kalma oranı bölgeden bölgeye göre değişmekle birlikte, yüksek gelir seviyesine sahip ülkelerde %80 civarında iken orta ve düşük gelirli ülkelerde %20’ye kadar düşmektedir.

Çocukluk çağı kanserlerinin neden sonuç ilişkisi erişkinlerde görülen kanserler kadar net değildir ve bilinen bir tarama programı yoktur. Bugüne kadar çocukluk çağı kanserleri için sadece birkaç kesin risk faktörü tanımlanmıştır. Karsinojenitesi bilinen risk faktörlerinden biri iyonlaştırıcı radyasyondur. İyonize radyasyonun lösemi ve tiroid kanser riskini arttırdığı yapılan birçok çalışma ile ortaya konmuştur. Olası diğer risk faktörleri arasında; genetik yatkınlık, genetiğe dayalı bireysel duyarlılık, bazı virüslere maruziyet (Epstein-Barr, Hepatit B, İnsan Herpes ve HIV virusları gibi) yer almaktadır.

Dr. YILMAZ çocukluk çağı kanserleri için uyarıcı olabilecek belirti ve semptomların:

• Deride solukluk (Kansızlık, anemi varlığı)

• Halsizlik

• İştahsızlık, açıklanamayan ani kilo kaybı

• Genellikle kusmanın eşlik ettiği, sık baş ağrısı

• Enfeksiyonlara yatkınlık

• Sıra dışı kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık sık morluklar, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması

• Dalakta büyüme

• Lenf düğümlerinde şişlikler

• Kemik ve eklemlerde ağrılar (özellikle sıklığı ve şiddeti artıyorsa, uykudan uyandırıyorsa)

• Açıklanamayan ateş

• Ani görme değişiklikleri

Dr. YILMAZ erken belirtiler genellikle çok daha yaygın hastalıkların veya yaralanmaların neden olduğu belirtilere benzer olduğundan çocuklardaki kanserleri hemen fark etmek zor olabilir. Yine de birçok çocukluk çağı kanseri bir çocuk doktoru ya da ebeveynler tarafından erken tespit edilebilir. Çocuklarda kanser yaygın olmamakla birlikte, geçmeyen olağandışı belirti veya semptomların varlığında bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacağını belirtti.