7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN.
07 Nisan 2021

İl Sağlık Müdürümüz Dr.Yasin YILMAZ, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; Sağlıklı toplum, sağlıklı gelecek demektir. Milletimizin sağlıklı bir geleceğe sahip olabilmesi, günümüzde özellikle çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan ve ortamlardan uzak tutulmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle, insanlarımızın bu konulardaki eğitimleri arttırılmalı her birey, sağlıklı yaşamın gerektirdiği koşulları ve ortamı hazırlamalı, önlemleri alma konularında kendilerini sorumlu hissetmeli ve bu yönde hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

Dr. Yılmaz Dünya Sağlık Örgütünce tüm dünyada küresel çapta bir Pandemi olarak nitelendirilen Coronovirüz ile karşı karşıya olduğumuz bu günlerde vatandaşlarımızın sosyal mesafeye, temizlik ve hijyen kurallarına azami derecede dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Unutmayalım ki mutlu bir yaşamın sırrı sağlıklı olmaktan geçer ve sağlıklı yaşamak için de İnsanın hem fiziksel hem de ruhsal açıdan hastalıksız olması, mutlu, rahat bir hayat geçirmesi sağlık adını alır. İnsanların en doğal hakkı sağlıklı bir yaşam geçirmektir.

Sağlıklı bir yaşam için:

- Sağlıklı bir yaşam için temizlik alışkanlıkları edinmeli ve günlük yaşantımızda temizlikten ödün vermemeliyiz

- Dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

- Yediğimiz ve içtiğimiz yiyecek ve içeceklerin temiz ve taze olmasına önem vermeliyiz.

- Terli iken soğuk su içmemeliyiz.

- Yemek yeme sırasında lokmaları iyi çiğnemeye dikkat etmeliyiz.

 - Bulaşıcı hastalıklardan korunmalıyız.

- Temiz yerlerde bulunmalıyız.

- Çalışma, dinlenme, eğlenme gibi sosyal yaşantımıza ait faaliyetlerde dengeyi korumalıyız.

- Aşı gibi hastalıklardan koruyucu yöntemlere başvurmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde fedakârca görev yapan bütün sağlık çalışanlarımızın ‘7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nü kutlar, tüm hemşerilerime sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

 #DünyaSağlıkGünü’nüz kutlu olsun.