YARA BAKIMINA ÇOK YÖNLÜ BAKIŞ SEMPOZYUMUMUZ SONA ERMİŞTİR.
07 Ekim 2019

Düzce Valiliğimiz Koordinasyonunda Balıkesir Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce 04-05 Ekim 2019 tarihlerinde Düzce Atatürk Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen ''Yara Bakımına Çok Yönlü Bakış Sempozyumu'' sona ermiştir.

04 Ekim 2019 tarihinde saat 15:00 da açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ’ın yaptığı ve Sayın Valimiz Dr.Zülkif DAĞLI'nın konuşmalarıyla başlayan Sempozyumda;

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon AD, Romatoloji Bilim Dalı Prof. Dr. Tuncay DURUÖZ ve İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ’ın oturum başkanlığı yaptığı; YARAYA GENEL BAKIŞ konulu oturumda; Yaraya Genel bakış Cilt ve cilt altı yapısını anotomisi ve fizyolojisi Prof. Dr. Afet AKDAĞ KÖSE, Yara İyileşmesi ve Bakımındaki Etkenler Dr.Öğr. Üyesi Serdar SARGIN, Yaranın Değerlendirilmesi ve Takibi konusunda Prof.Dr. Ufuk EMEKLİ tarafından bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Saat 16:30 da başlayan ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD. Prof. Dr. Öner Abidin BALBAY ve  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Tıbbi Patoloji AD.Prof. Dr. Murat ALPER’in oturum başkanlığı yaptığı BASI YARALARI konulu oturumda; Bası Yaralarının Nedenleri ve Oluşum Prof.Dr. Mehmet Akif KARAN, Bası Yaralarından Korunma Doç.Dr. Esra OKSEY ve Bası Yaralarında Tedavi konusunda Dr.Öğr. Üyesi Hilal ÖZKAYA tarafından bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Sempozyumun 2. Gününde 05 Ekim 2019 tarihinde saat 09:00’da başlayan ve Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji AD Prof. Dr. Ali Engin ULUSAL ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Prof. Dr. İrfan ŞENCAN’ın oturum başkanlığını yaptığı DİABETİK AYAK konulu oturumda; Diabetik Ayak Yaraları Dr. Öğr. Üyesi Okan KARADUMAN, Diabetik Ayak Enfeksiyonları Doç. Dr Ertuğrul GÜÇLÜ, Diabetik Ayak Yarasından Korunma ve Bakım Prof Dr. Güler BALCI ALPARSLAN ve Diabetik Ayak Yaralarında Tedavi konusunda.Dr.Öğr. Üyesi Aziz ATİK, tarafından bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Saat 13:00’da başlayan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon AD.Prof.Dr. Ayşe KARAN ve  Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD.-Dekan Prof.Dr.Turan ASLAN’ın oturum başkanlığı yaptığı YANIK YARALARI başlıklı oturumda; Yanık Yarasında Evrelendirme ve Bakım Dr. Erol KOZONOĞLU, Yanık Yaralarında Tedavi Prof.Dr.Mustafa TURAN, Yanık Sonrası Rehabilitasyon ve Fizik tedavi uygulamaları konusunda Doç. Dr. Ali Yavuz KARAHAN tarafından bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Saat 15:00’da başlayan ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD Prof. Dr. Mevlüt PEHLİVAN ve Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz ÖĞÜTLÜ’nün oturum başkanlığı yaptığı  KRONİK YARA konulu oturumda; Kronik Yara Tanımı ve Komplikasyonları Dr. Bengusu MİRASOĞLU, Kronik Yaranın Evde Bakımı Prof. Dr. Pemra ÜNALAN ve Beslenme tedavisi konusunda Prof.Dr. Bülent SAKA tarafından bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Saat 17:00’da başlayan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı-Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfiye MÜSLÜMANOĞLU ve Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD Prof.Dr.Nilay ŞAHİN’in oturum başkanlığını yaptığı YARA BAKIMINDA ÜRÜNLER VE FARKLI TEDAVİ SEÇENEKLERİ konulu oturumda; Yara Bakım Ürünlerine Genel Bakış Dr.Öğr. Üyesi Alper ERKİN Hiperbarik Oksijen Tedavisi Dr. Bengusu MİRASOĞLU ve Ozon tedavisi konusunda Prof. Dr. Nilay ŞAHİN tarafın bilgilendirmelerde bulunulmuştur.

Sempozyumun sonunda katılımcılara katılım sertifikaları takdim edilmiştir.

İl Saglık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ sempozyuma ilimizden ve il dışından katılan öncelikle çok değerli hocalarımız başta olmak üzere tüm katılımcılara ve sempozyumda emeği gecen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

IMG_3035.JPG
IMG_3193.JPG
IMG_3264.JPG
IMG_3313.JPG
IMG_3315.JPG
IMG_3376.JPG
IMG_4802.JPG