İl Sağlık Müdürlüğümüzce Düzce Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet Gösteren Fabrikalardaki Kadın Çalışanlara Yönelik Kanser Tarama Programı ve Bilgilendirme Eğitimleri Gerçekleştirildi.
14 Haziran 2022

Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi (KETEM) birimi ekiplerince toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla; Düzce Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’deki fabrikalardaki kadın çalışanlara yönelik Kanser Tarama Programı ve Bilgilendirme Eğitimleri gerçekleştirildi.

Sağlıklı Hayat Merkezi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) biriminde görevli Dr. Merve Hayriye ÖZTÜRK tarafından verilen eğitimlerde; kanserde erken teşhisin önemi, kanser türlerinin risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, kanserden korunma yolları, sağlıklı yaşam konularında bilgilendirmelerde bulunuldu.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ söz konusu eğitimlerde meme kanseri için kadınların her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğini 40-69 yaş arası kadınların 2 yılda bir yapılan Meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınların 5 yılda bir rahim ağzı kanser taramasını ve 50-70 yaş aralığındaki tüm erkek ve kadınların kolon kanseri taramasını Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil Kanser Tarama araçlarında ücretsiz olarak yaptırabileceklerini belirtti.

Dr. YILMAZ Tarama sonrası sonucu pozitif ya da şüpheli çıkan kişiler, tarama sonrası teşhis merkezlerimize yönlendirilmekte ve ileri tetkikleri yapılmakta olduğunu, teşhis ve tedavi hizmetleri ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları tarafından yürütülmekte olduğunu belirtti.

Kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında tarama programlarının yer aldığını belirten Dr. YILMAZ, özellikle toplumun kanser konusunda farkındalığı'nın arttırılarak, toplum bilincinin geliştirilmesi halk sağlığı açısından son derece önemlidir.   Kanserde ne kadar erken teşhis konulursa tedavi imkânının o oranda arttığını belirten Dr.YILMAZ Gezici Mobil HPV araçlarımızla yıl boyunca düzenli olarak ilimiz genelinde tarama programları ve bilgilendirme eğitimlerinin yapılmaya devam edileceğini belirtti.

29880700-c097-4e31-ae93-9f5338db7c64.jpg
f73bf818-afac-4bb7-ac5b-feac62af5537.jpg
2b51ceb5-e257-4e2f-81fa-e0a2ec09af1f.jpg