İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ DR. YASİN YILMAZ'IN 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
01 Mart 2021

            İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ; 1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda; Ülkemizde 1–7 Mart haftasını kapsayan Mart ayının ilk haftasının Yeşilay Haftası olarak kutlanmakta olduğunu, Yeşilay Haftası önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol, uyuşturucu maddelerle mücadeleyi içermekte olduğunu belirtti.

Yaşanan hızlı sosyal ve ekonomik değişmelere paralel olarak, sağlık sorunlarının boyutları da önemli ölçüde değişmektedir. Bağımlılık yapıcı madde kullanmaya başlamada, ergenlik dönemi özellikle riskli bir dönemdir. Bu dönemin getirdiği stresli ve fırtınalı kimlik kazanma süreci de, yukarıdaki sebeple beraber gençlerimizi, birçok zararlı alışkanlığın kazanılmasına açık hale getirmektedir.

            Dr. YILMAZ kimlerin bağımlı olduğunu belirlemek için çeşitli ölçütler bulunduğunu bu ölçütlerin; tolerans gelişmesi, madde kesildiğinde ya da azaltıldığında fiziksel veya ruhsal yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan sürekli çabalar, maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcamak,  madde kullanımı nedeniyle sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da  tamamen bırakılması, maddenin tasarlandığından daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması, fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımının sürdürülmesi  olarak sıralarken bunlardan üçünün kişide var olmasının bağımlılık tanısı konması için yeterli olduğunu belirtti.

        Bağımlılıklar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın geleceğini tehdit ettiğini, aslında en önemlisinin tüm bu faktörlerden uzak durup hiç başlamamak başladıysan bile bırakmak olduğunu belirten Dr.YILMAZ sorumluluğumuz büyük, omuzlarımızdaki yük ağır. Geleceğimizi her türlü bağımlılıklardan korumak için her yerde zararlı alışkanlıklarla mücadelemize devam edeceğiz"

        Yeşilay Haftası vesilesi ile ‘‘Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek’’ için tüm halkımızın uyuşturucu, alkol, sigara, bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak, sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini temenni ediyorum. Dedi