1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI
02 Mart 2020

     İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ; Birinci Dünya Savaşı sonunda, Türk Milleti’ni ve Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuş olan işgal kuvvetlerinin bu amaca ulaşmalarının engellenmesi amacıyla 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğinin kurulduğunu. Hilâli Ahdar, derneğinin daha sonra Yeşilay adını aldığını. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1–7 Mart haftasını kapsayan Mart ayının ilk haftasının ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanmakta olduğunu belirtti.

    Bağımlılığın başta gençlerimiz olmak üzere herkesi etkileyebilen; biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu olduğunu, günümüzde bağımlılık teriminin artık sigara, alkol, uyuşturucu gibi tüm zararlı maddeleri kapsamakta olduğunu belirtti.

    Dr. YILMAZ kimlerin bağımlı olduğunu belirlemek için çeşitli ölçütler bulunduğunu bu ölçütlerin; tolerans gelişmesi, madde kesildiğinde ya da azaltıldığında fiziksel veya ruhsal yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan sürekli çabalar, maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcamak,  madde kullanımı nedeniyle sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da  tamamen bırakılması, maddenin tasarlandığından daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması, fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımının sürdürülmesi  olarak sıralarken bunlardan üçünün kişide var olmasının bağımlılık tanısı konması için yeterli olduğunu belirtti.

    Bağımlılıklar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın geleceğini tehdit ettiğini, aslında en önemlisinin tüm bu faktörlerden uzak durup hiç başlamamak başladıysan bile bırakmak olduğunu belirten Dr.YILMAZ sorumluluğumuz büyük, omuzlarımızdaki yük ağır. Geleceğimizi her türlü bağımlılıklardan korumak için her yerde zararlı alışkanlıklarla mücadelemize devam edeceğiz"

   ‘Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek’ için sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından uzak duralım, gelecek nesillere sağlıklı bir dünya hazırlayalım. Dedi.

1-7 MART YEİŞAY HAFTASI.jpg