2021 YILI DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI (MARKA) TEKNİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA PROJEMİZ DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI
07 Mayıs 2021

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 2021 yılı Mart-Nisan Dönemi için uygulanan Teknik Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler ilan edilmiştir.

Bu kapsamda yüksek riskli gebelik tanısı alan ve hekim tarafından evde takibi uygun görülen gebelerin akıllı telefon uygulaması aracılığı ile evde izlemlerine olanak tanıyan Düzce İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan “YÜKSEK RİSKLİ GEBE TAKİPLERİNİN MOBİL ÇÖZÜMLER İLE DESTEKLENMESİ” projemiz destek almaya hak kazanmıştır.

Projemiz Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Düzce Akçakoca Devlet Hastanesi Kadın Doğum Kliniklerine başvuran yüksek riskli gebelerin yenilikçi ve teknoloji odaklı bir otomasyon sistemi ile takibinin geliştirilmesine yönelik planlanmıştır. Sağlık tesisinde izlemleri yapılan ve hekimce evde izlenmesi uygun görülen gebeler için sağlık profesyonelleri ekranından tanımlama yapılacaktır. Gebeler kendilerine tanımlanan uygulama ile ev ortamında tansiyon aleti ile ölçümünü yaptıkları kan basıncı sonucunu ve idrar stripleri kullanarak ölçtükleri test sonucunu mobil uygulamaya girecektir, hazırlanan bir dizi soruyu yanıtlayacaktır. Aynı şekilde gebelik diyabeti takibi ile ilgili kan sekeri ölçüm sonuçlarını da girebilecektir. Gebe tarafından girilen bilgiler normal kabul edilen değerler içinde yer aldığında gebeye risk içinde olmadığı bilgisi iletilecektir, normal kabul edilmeyen durumlarda ise gebelere ve sağlık profesyonellerine uyarı iletilecektir. 

marka.png