7. Ulusal UMKE Tatbikatına Düzce'den Ekip Desteği
08 Mayıs 2018

BOLU'nun Yeniçağa ilçesinde, 81 ilden 500 Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) personelinin katıldığı Şehit Burak Tatar 7'nci Ulusal UMKE Tatbikatı düzenlenen törenin ardından gerçekleştirildi.

Zeytin Dalı Harekatı’nda teröristlerin bombalı tuzağı sonucu şehit olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi personeli Burak Tatar’ın isminin verildiği 7. Ulusal UMKE Tatbikatı Yeniçağa Gölü kenarında oluşturulan kamp alanında gerçekleştirilen tatbikata Bolu Valisi Aydın BARUŞ, AK Parti Bolu Milletvekilleri Ali ERCOŞKUN ve Fehmi KÜPÇÜ, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Doğan ÜNAL ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet GÜLLÜOĞLU, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Arslan Kağan ARSLAN, Sağlık Bakanlığı ve AFAD yetkilileri,İl Sağlık Müdürümüz Op.Dr.İbrahim ÖZCAN,Başkanlarımız ve diğer İl Sağlık Müdürlerinin katılımıyla Yeniçağa Gölü kenarında bulunan koordinasyon merkezinden canlı olarak izlendi.

81 ilden gelen 500 UMKE personeli Yeniçağa ilçesinde hazırlanan alana geldi. Yeniçağa Gölü kenarında oluşturulan kamp alanında 3 gün boyunca hazırlıklarını sürdüren UMKE gönüllüleri, tatbikatı başarıyla gerçekleştirdi. Tatbikatta, Yeniçağa sanayi bölgesinde 2 tır, yolcu otobüsü ve otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazası ve Yeniçağa Akıncılar Yaylası mevkisinde teknik bir arıza nedeniyle zorunlu iniş yapmak zorunda kalan özel bir uçağın kırıma uğramasıyla Bolu’da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında ilçede yıkılan ve yangının meydana geldiği  bir binadan yaralı kurtarma ve Yeniçağa sanayisinde ev ocakları üretim tesisinde sülfürik asit tanklarının patlaması sonrasında KBRN sızıntısı olduğu senaryoları işlendi. Söz konusu tatbikatta Düzce UMKE ekibinden Prm.Oktay SARİSİNOĞLU,Prm.Ayşegül DÖNMEZ 'ın 81 DT 172 plakalı UMKE Ambulansıyla aktif rol aldılar. Tatbikata katılan yetkililer, UMKE, AFAD ve itfaiye ekiplerinin ortaklaşa yaptıkları kurtarma çalışmalarını Yeniçağa Gölü kenarındaki koordinasyon merkezinden canlı olarak izlendi.


WhatsApp Image 2018-05-07 at 15.06.40 (1).jpeg
WhatsApp Image 2018-05-07 at 15.06.40.jpeg