3 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜNDE DÜZCE SAĞLIK İÇİN YÜRÜYOR.
03 Ekim 2019

İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş günü etkinlikleri kapsamında ‘‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’’ temasıyla yürüyüş düzenlenmiştir.

03/10/2019 tarihinde saat 11:00’da Düzce Belediye önünden başlayan yürüyüş programımız Düzce Anıtpark meydanında sona ermiştir.

Yürüyüş programımıza Vali Yardımcısı Sayın Ahmet MAİLOĞLU, İl Sağlık Müdürümüz Dr.Yasin YILMAZ, Kamu Kurum Temsilcileri, Düzce Belediyesi Bando Ekibi, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri, Sağlık Yönetici ve personellerimiz ile vatandaşlarımız katılmıştır.

İl Sağlık Müdürü Dr.Yasin YILMAZ etkinlikle yaptığı konuşmada; Günümüzde fiziksel aktivite konusunda toplumun bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olduğunu, bu hastalıklar için bir risk faktörü olan fiziksel inaktivite yani hareketsizlik  de dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlendiğini belirtti.

Fiziksel aktivite alışkanlığının kadın-erkek genç-yaşlı her yaştaki bireye kazandırılmasının özellikle kronik hastalıkların görülme sıklığının azaltılması noktasında önem arz ettiğini belirten Dr.YILMAZ bugünkü yürüyüş programımızı vatandaşlarımızın fiziksel aktivite alışkanlığı bilincinin kazandırılması ve obezite ile mücadelede farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlendiklerini belirtti

Dr YILMAZ düzenli egzersiz yapmanın ‘‘Kas İskelet Sistemini Güçlendirdiğini, Kalp Ritmini ve Kan Şekerini Düzenlediği ve Kilo Kontrolü’’ sağladığını belirtti.

Yürüyüş programının ardından Düzce Anıtpark Meydanında Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ekiplerince stand açılarak ‘‘1-7 Ekim Emzirme Haftası kapsamında çocuğun gelişimi için en iyi besinin anne sütü olduğu ve 2 yaşına kadar annenin çocuğunu emzirmenin teşvik edilmesi gerektiği, Fiziksel Aktivitede Egzersizin Önemi konularında bilgilendirmelerde bulunulmuş, Vücut Analiz Ölçümü ve Karbonmonoksit Ölçümü gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik kapsamında Meme Kanserine dikkat çekmek amacıyla pembe balonlar uçurularak vatandaşlarımıza meyve ikramı gerçekleştirilmiştir 

başlık9.JPG
başlıkk.JPG
SECİLEN3.JPG
SECİLEN4.JPG
SECİLEN5.JPG
SECİLEN7.JPG