1-7 Mart Yeşilay Haftası
05 Mart 2019

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ 1-7 mart tarihlerini kapsayan Mart ayının ilk haftasının her yıl Yeşilay Haftası olarak kutlanmakta olduğunu, bağımlılığın başta gençlerimiz olmak üzere herkesi etkileyebilen; biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu olduğunu, günümüzde bağımlılık teriminin artık sigara, alkol, uyuşturucu gibi tüm zararlı maddeleri kapsamakta olduğunu belirtti.

            Dr. YILMAZ kimlerin bağımlı olduğunu belirlemek için çeşitli ölçütler bulunduğunu bu ölçütlerin; tolerans gelişmesi, madde kesildiğinde ya da azaltıldığında fiziksel veya ruhsal yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan sürekli çabalar, maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcamak,  madde kullanımı nedeniyle sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin azalması ya da  tamamen bırakılması, maddenin tasarlandığından daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması, fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımının sürdürülmesi  olarak sıralarken bunlardan üçünün kişide var olmasının bağımlılık tanısı konması için yeterli olduğunu belirtti.

Bağımlılıklar sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın geleceğini tehdit ettiğini, aslında en önemlisinin tüm bu faktörlerden uzak durup hiç başlamamak başladıysan bile bırakmak olduğunu belirten Dr.YILMAZ sorumluluğumuz büyük, omuzlarımızdaki yük ağır. Geleceğimizi her türlü bağımlılıklardan korumak için her yerde zararlı alışkanlıklarla mücadelemize devam edeceğiz" dedi.