18-24 Mart 2018 Yaşlılara Saygı Haftası
22 Mart 2018

Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır.

Her zaman deneyim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de her yıl 18–24 Mart tarihleri arası "Yaşlılara Saygı Haftası" olarak etkinlikler yapılmaktadır.

Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin korunması ise yalnızca tanı ve tedavi hizmetlerinin uygun ve etkili sunumuyla değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam davranışları ve güvenli çevre ortamının oluşturulmasıyla da gerçekleşir.

Güvenli ve sağlıklı çevre önlemleri yaşlılık döneminde düşmelerin önlenmesinde en önemli faktördür. Düşme yaşlılar arasında görülen en sık yaralanma nedenidir. Yaşlı bireyler arasında başta kalça olmak üzere çeşitli kemik kırıklarıyla sonuçlanan düşmeler, hareketsizliği artıran ve yatağa bağımlılığa neden olan bir faktördür. Düşmelerin, yaşlılarda bağımsızlık ve güven kaybına neden olabileceği de bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, düşme nedenli kırıkların neredeyse tamamının ev içerisinde gerçekleştiği ve düşmelerin en fazla merdiven, sandalye, paspas ve yer döşemesinin uygunsuz olması nedeniyle gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Yaşlılarımızın yaşadığı ortamları güvenli hale getirmek için alınacak küçük önlemler arasında; kaymayan paspas veya yer döşemesi seçimi, tutamaklı merdiven, görme derinliğinde algılama bozukluğuna yol açmayacak desenli halı-kilim kullanımı, yeterince aydınlatılmış yaşam alanları, rakamları kolayca seçilebilen telefonlar ve kolayca görülebilecek acil telefon numaraları yerleştirilmesi yer almaktadır.Her yeni günde sağlıklı ve güvenli yaşamak için;

EVİNİZDE ÖNLEMİNİZİ ALIN GÜVENLİ YAŞLANIN.

                                                   

 YAŞLILAR HAFTASI ETKİNLİĞİ

18 - 24 Mart Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında 20 Mart 2018 günü Anıtpark’ ta Sağlıklı Yaşam Aracıyla stant açılmış, Konuyla ilgili broşür dağıtımı yapılmış ve bunun yanında Tansiyon,  Kan şekeri,  Karbonmonoksit ve Vücut Analiz ölçümleri yapılmıştır.

21 Mart 2018 günü Halk Sağlığı Başkanı Uzm. Dr. Ökkeş KEPEK  Dr.Fatih TURUNÇ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar programlar ve Kanser Şube Müdürü Fazlı BAYRAKTAR  ve  Halk Sağlığı Başkanlığı  çalışanları tarafından Neriman ÇİLİNGİR huzurevi’ nde yaşayan yaşlılarımıza ziyaret  gerçekleştirilmiştir.