İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR.YASİN YILMAZ'IN 7-14 OCAK BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI MESAJI
08 Ocak 2020

    İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada "Her çağda bağımsızlaşma ve özgürleşmenin çeşitli araçları vardır. Bütün çağlar boyunca baston görme engellilerin bağımsızlaşmasını ve özgürleşmesini simgeleştiren en önemli araçtır. Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin beyaz baston oluşunun öyküsü 20. yüzyılda başlar. 1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar, Londra sokaklarında. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931'de Fransız Körler Örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. Her yıl Ocak ayının ikinci haftası (7-14 Ocak ) tarihlerinde resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamaktadır".

    Dr.YILMAZ Engellilik sadece engellileri ve onların ailelerini ilgilendiren bir sağlık problemi değil, toplumsal yönüyle tüm insanlığı ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir durumdur. Tüm sağlıklı insanların birer engelli adayı olduklarının bilinciyle eğitim yılları, çalışma hayatı ve toplum içerisinde engellerle ilgili her türlü ayrım ortadan kaldırılmalıdır. 

    Bu önemli gün ve  haftanın ülkemizde ve tüm dünyada görme engellilerle ilgili hassasiyetleri arttırmasını ümit ediyor, tüm görme engelli çalışanlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir gelecek diliyorum.