71. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kutlama etkinliği
17 Ocak 2018

   71. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası’ bu yıl 07-13 Ocak 2018 tarihleri arasında kutlanmaktadır.Verem tarih boyunca dünyanın en bulaşıcı ve öldürücü hastalıkları arasında yer almıştır ve hala bulaşıcı bir hastalık olarak önemini korumaktadır. Verem hastalığının etkeni mycobacterium tüberkülozis isimli bir basildir ve çok değişik klinik tablolar oluşturabilmektedir. Basiller çoğunlukla akciğerlerde hastalık oluşturmalarına rağmen, diğer organları da tutabilmektedir Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu insanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. 

Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10–15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır.

Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Dispanseri tarafından verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir. 

 İlimizde her yıl Sakarya ili tarafından gezici dijital röntgen cihazı ile riskli gruplar (yurtlar, cezaevleri, yetiştirme yurtları, huzurevleri vs.) verem hastalığı yönünden taranmaktadır. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası faaliyetleri kapsamında halkımızın bilinçlendirilmesi halka yönelik verem hastalığı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Sonuç olarak İlimizde Verem Savaş Koordinatörlüğü'nün etkili çalışmaları ile tüberküloz gibi bulaşıcı ve tedavi edilmediğinde ölümcül olabilen bir hastalığı en aza indirmek en büyük hedefimizdir”

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 15/01/2018 tarihinde ek hizmet binası Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaş Dispanserinde  71. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası kapsamında bir program gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürümüz Op.Dr. İbrahim ÖZCAN'ın Başkanlığındaki programa, Kurum Yöneticilerimiz,Tüberküloz hastası bulunan aile hekimlerimiz ,Toplum sağlığı sorumlu hekimleri ve bulaşıcı hastalıklar şubesinde görevli sağlık çalışanlarımız katıldı.

Düzenlenen programda Halk Sağlığı Başkanımız Dr.Ökkeş KEPEK'in konuşmasının ardından Verem Savaş İl Koordinatörü Dr.Banu KAHRİMAN tarafından Hastalığın etkeni,tedavisi ve korunma yolları ile ilgili doğrudan gözetim hakkında bilgiler verildi.İl Sağlık Müdürümüz Op.Dr. İbrahim ÖZCAN ve Kurum yöneticilerimiz tarafından  Verem savaş Dispanserinde görev yapmakta olan Sevinç ÇAKIR’a Hemşire Yasemin AYDIN’a Sağlık Memuru EKREM ÇAVUŞ’a Labratuvar Teknisyeni Sezai BEDİR’e Röntgen Teknisyeni Rıdvan ÇUHACI ve Memur Nevin YEŞİLDUMAN’a plaketleri taktim edildi.Proğram pasta kesimi ve çay ikramının ardından son buldu.IMG_6693.JPG
IMG_6698.JPG
IMG_6706.JPG
IMG_6714.JPG
IMG_6718.JPG
IMG_6727.JPG
IMG_6733.JPG
IMG_6736.JPG