3-9 Kasım: Organ Bağışı Haftası Etkinliğimiz
06 Kasım 2018

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

Türkiye’de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir.

            Müdürlüğümüzce “3-9 Kasım Organ ve Doku Nakli Haftası” nedeniyle 6 Kasım 2018 Salı günü Saat 10:30 -12:00’ da Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda, Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İl Müftülüğünün katılımlarıyla “Organ ve Doku Nakli Bilgilendirme Paneli” düzenlenmiştir. Düzce İl Müftülüğü personellerinin davetli olduğu bu panelde, İlimizde Organ ve Doku Nakli bağışında yapılan çalışmalar hakında bilgilendirilmelerde bulunarak Organ Nakli Bağışının önemi hakkında halkımızda farkındalık oluşturmak, organ bağışı sayısının arttırılması hedeflenmektedir.

            Organ naklinin önemine dikkat çekmek ve yetersiz sayıdaki organ bağışını artırmak amacıyla Organ Nakli Farkındalık etkinliği için düzenlenen Panelde İl Sağlık Müdürü Op.Dr. İbrahim ÖZCAN'ın açılış konuşmasının ardından Düzce Üniversitesi SUAM Organ ve Doku Nakli Sorumlusu Yoğun Bakım Uzmanı   Dr.Öğr.Ü.Türkay AKBAŞ, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yrd. Dr.Öğr.Ü. Furat AKDEMİR, İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı İl Organ Bağışı Koordinatörü Uz.Dr.M.Melik ÇANDAR, Düzce Üniversitesi SUAM Organ ve Doku Nakli Hemşiresi Hemş. Arzu EKİNCİ, Düzce Üniversitesi SUAM Organ ve Doku Nakli Hemşiresi Hemş. Feriha KÜTÜK sunumlarını gerçekleştirmişlerdir. Soru ve cevaplarla verimli geçen program son bulmuştur.

IMG_9447.JPG

IMG_9448.JPG
IMG_9449.JPG
IMG_9455.JPG
IMG_9461.JPG
IMG_9465.JPG
IMG_9495.JPG