Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitimi Ve Aob (Acil Obstetrik Bakım )Destek Personeli Uyum Eğitimi
15 Kasım 2018

           Sağlık Bakanlığı Kadın Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, 2014 yılından itibaren yürütülen “ Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı” ile tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin, normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi sahibi olmaları ve bilinçli doğum yapmaları amaçlanmaktadır.  

           Müdürlüğümüz Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından  12-15 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen eğitimde, Üreme Sağlığı Eğitimcileri Dr. Mahir ARSLAN, Ebe Semra DEMİREL, Ebe Canan SÜBEKÇİ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Biriminden Psikolog Ayşegül ATAK, Düzce Üniversitesi Sağlık ve Uygulama Araştırma Merkezi  Hastanesinden Yrd. Doç. Dr. Aşkı ELLİBEŞ KAYA,  Merkez Toplum Sağlığı Merkezinden Diyetisyen Nidanur KARA, Fizyoterapist Gizem TAŞKIRAN görev aldı.

             Eğitimciler tarafından gebelik, gebelik dönemleri, gebelikte beslenme ve fiziksel aktivite, normal doğumun önemi ve anne bebek açısından faydaları, doğum ağrısıyla baş etme yöntemleri, lohusalık, yenidoğan bebeğin bakımı, aşıları ve beslenmesi, anne sütünün önemi, üreme sağlığı yöntemleri gibi konularda eğitimciler tarafından katılımcılara teorik ve pratik olarak sunumlar yapıldı. Katılımcılara ayrıca gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve fetüs hayatını tehdit eden, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütününü kapsayan  ve anne mortalite ve morbiditesini azaltmada en etkili programların başında gelen acil obstetrik bakım programı (AOB) kapsamında destek personeli uyum eğitimi verildi.

        Toplum sağlığı merkezleri, İlçe Sağlık  Müdürlükleri,İlçe Entegre Hastaneleri  ile kamu, üniversite ve özel hastanelerin Gebe Bilgilendirme Sınıflarında görev yapan, eğitimi başarı ile tamamlayan 18  doktor, ebe, hemşireye eğitim belgeleri Bulaşıcı olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser birim sorumlusu Fazlı BAYRAKTAR, Üreme Sağlığı Eğitimcileri Dr. Mahir ARSLAN, Ebe Semra DEMİREL,Ebe Canan SÜBEKÇİ ve ÇEKÜS Biriminden Hemşire Şenay KAHRAMAN ve Hemşire Ayşe TEKİN  tarafından verildi.

1739aaad-27d8-4cdb-acc6-b0ab84ddf36f.jpg

6774fc16-ddff-4bac-9042-f8d07fe74bbe.jpg
872b501b-6ee4-487b-94ae-43fe1f54e201.jpg
fdbc21ef-7d35-4e0a-a68c-d914f33c89ff.jpg