Uluslararası Akciğer Kanseri Farkındalık Günü
16 Kasım 2018

Akciğer kanseri, akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Sonraki aşamada kontrolsüz çoğalan bu hücreler çevre dokulara ve akciğer dışındaki organlara yayılabilir. Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türüdür.
RİSK FAKTÖRLERİ
Sigara, puro, pipo, nargile (tütün ürünleri) içimi  akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir (%90’dan fazla). Sigara dumanında 4000’den fazla kimyasal ve 70’den fazla kanser oluşumuna neden olan madde olduğu bilinmektedir. Puro içenlerde risk 3 kat, pipo kullananlarda 8 kat artmaktadır. Nargile  de; akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kansere ve başka hastalıklara yol açmaktadır.
 Pasif içicilik; başkalarının içtikleri veya yanan tütün ürününden -sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi- kaynaklanan dumanın solunmasıdır.
 Asbest: Bazı toprak ve kayalarda bulunan saç gibi ince liflerdir.
 Radon gazı: Toprağın doğal yapısında bulunur. Ev içi radon maruziyetinin en önemli nedeni binanın temelindeki toprak ve kayalardır.
Uranyum, berilyum, vinil klorid, nikel kromat, kömür ürünleri, hardal gazı, klormetil eterler, petrol ürünleri gibi kansere yol açan kimyasallara maruziyet
Kişinin kendisinde veya ailesinde akciğer kanseri öyküsünün olması
Yüksek düzeyde hava kirliliği
İçilen suyun yüksek oranda arsenik içermesi
Akciğerlere radyasyon tedavisi uygulanması
Akciğerde bazı hastalıklar sonrasında kalan yara izi (skar) gelişimi: Verem Hastalığı (tüberküloz) sonrası gibi
BELİRTİLER
Çoğu akciğer kanseri yayılıncaya kadar herhangi bir belirti oluşturmaz, ancak bazı erken akciğer kanseri hastalarında semptomlar görülür. Belirtiler ilk görüldüğünde doktora gidilirse, daha erken bir safhasında kanser teşhisi konabilir ve tedavi daha etkili olabilir. Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır. 
Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak, derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk,ses kısıklığı, nefes darlığı, sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarıdır.
KORUNMA
Akciğer kanserinden korunmak için sigara başta olmak üzere tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, pasif içici olmamak, radona ve kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek gerekir.