AMBULANS SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ (ASTE) DÜZENLENDİ
27 Kasım 2018

         Son yıllarda 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde meydana gelen gelişme ve büyümeye paralel olarak sisteme dahil edilen, hastane öncesi alanda acil sağlık hizmeti veren profesyonel acil sağlık personeli Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenlerinin aynı zamanda özel ve donanımlı araç vasfı taşıyan ambulansları sürme yetkisi ve sorumluluğu olması nedeniyle, konuyla ilgili bilgi ve becerilerini artırmak, daha etkin ve güvenli bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi  düzenlendi.

             Sağlık Bakanlığı tarafından Düzce, Sakarya ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüklerinin Katkılarıyla Sağlık Bakanlığı ASTE Koordinatörü Prm. Murat YILDIZ ve 8 Eğitmen tarafından Sürücü ve Sağlık Personeline yönelik 8 saat teorik, 24 saat pratik, olmak üzere toplam 32 saat 4 gün süren Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi yapıldı.

         ASTE eğitimi uygulamalarını yerinde incelemek üzere; Düzce İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Elif YILMAZ, Düzce Acil Sağlık Hizmetleri Uzmanı Yusuf YILDIRIM, Kocaeli Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Serhat KARATEPE, Kocaeli İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Cihat Nazmi CAKA eğitim alanında ziyarette bulundular. Eğitim Sonunda başarılı olan katılımcılara TC.Sağlık Bakanlığı onaylı Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) Sertifikası verildi

             Eğitime katılan 112 Acil Sağlık Hizmetlerin de görev yapan, Şoför, Paramedik ve Att’lere eğitimde ; Ambulansların mekanik özellikleri , basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolü yanısıra, katılımcılara olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren ,takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirlmesi gibi birçok konuda uygulamalı eğitim verilmiştir.

GJCW1850.JPG
IMG_2292.JPG
IMG_2293.JPG
IMG_2294.JPG