ACİL OBSTETRİK BAKIM PROGRAMI VE SEKTÖRLERARASI İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI DÜZENLENMİŞTİR.
20 Şubat 2019

                    

İl Sağlık Müdür Vekilimiz Uz.Dr. Ökkeş KEPEK başkanlığında Müdürlüğümüz toplantı salonunda ‘‘Acil Obstetrik Bakım Programı ve Sektörlerarası İşbirliği Toplantısı’’ düzenlenmiştir.

Ülkemizde anne mortalite ve morbiditesini azaltmada en etkili programların başında 2009 yılında uygulamaya konan Acil Obstetrik Bakım Programı gelmektedir. Acil Obstetrik Bakım (AOB) gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içinde meydana gelen anne ve bebeğinin hayatını tehdit eden, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanmaktadır.

 Programın hedefi önlenebilir anne ölümlerini gelişmiş ülkeler seviyesine indirmektir. Program kapsamında ilde sağlık sektörü dışında hizmet veren diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapılması amacıyla yılda bir kez Sektörler Arası İşbirliği Toplantısı düzenlenmektedir.

         20.02.2019 tarihinde saat:15:00’da Müdürlüğümüz toplantı salonunda yapılan toplantıya; İl Emniyet Müdürlüğü, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü,  İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Düzce Belediye Başkanlığı, Düzce İl Göç İdaresi Müdürlüğü,  İl Müftülüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Bölgesel olarak yaşanan sorunlara ilimizin uygun yaklaşımı belirlemesi ve uygulamaya koyması için yapılan toplantıda toplumun farkındalığını arttırmak amacıyla kurumların sağlayabileceği katkılar değerlendirilerek; tüm acil obstetrik vakaların kapsamlı ve temel kuruluşlara ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak ve bu kuruluşların kullanılabilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır.

Ayrıca katılımcılara yönelik Müdürlüğümüz  Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü tarafından yapılan Acil Obstetrik Bakım Programı sektörel bilgilendirme ve değerlendirme sunumu sonrasında, belirlenen eksikliklere yönelik İl Eylem Planımız güncellenmiştir.


1b1034a6-c34b-4228-baf8-17ac5f218702 (1).jpg

b15d86e5-ba38-4026-ae0e-055b579f1aa8 (2).jpg