PULMONER REHABİLİTASYON İLE NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET.
13 Mart 2019

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ 10-16 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında Düzce Krempark AVM ‘ de Halk Sağlığı Başkanlığı ekiplerince açılan ‘‘nefes al, hareket et, yaşadığını fark et’  standı ziyaret etti.

Etkinlik kapsamında ekiplerimizce gün boyunca vatandaşlarımıza karbonmonoksit ölçümü, vücut yağ analizi yapılmış risk grubunda yer alan kişilerin sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca ekiplerimizce Bağırsak kanseri için GGK(Gaitada gizli kan kiti) kitlerinin dağıtımı yapılmıştır.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma, güçsüzlük ve günlük aktivitelerini yapamaz durumda olan vatandaşlarımızın vakit kaybetmeden en yakın Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurması ve pulmoner rehabilitasyon programından yararlanması gerektiğini belirtti.

Dr. YILMAZ Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşenin egzersiz eğitimi olduğunu, bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer aldığını belirtti.

Pulmoner Rehabilitasyonun amacının; Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırılması, hastalığın ilerlemesini önlenmesi, egzersiz toleransının artırılması, sağlık durumunun iyileştirilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi, hastanın yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, hastaneye başvuru sıklığı ve yatış sürelerinin azaltılması  olduğunu bunun sonucunda da sağlıkla ilişkili harcamaların ve ölümlerin azalacağını belirtti. 

31db6890-4cba-4533-bc17-fcf2b34ec44b.jpg
3529b982-0468-417f-97f2-a35b20462922.jpg
934657ef-794c-4761-9ce8-9762702a1ef5.jpg