''14 Mart Dünya Böbrek Günü Ve Dünya Tuza Dikkat Haftası Etkinliği''
15 Mart 2019

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ ‘‘14 Mart Dünya Böbrek Günü ve Dünya Tuza Dikkat Haftası Etkinlikleri’’ Kapsamında Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde tedavi görev diyaliz hastaları ile bir araya geldi.

Hasta ve hasta yakınlarıyla bir süre sohbet eden Dr. YILMAZ kendilerine çiçek takdim etti.

Dr. YILMAZ Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu, ancak hastalığın farkında lığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermediğini, bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve kişinin yaşam kalitesinin bozulduğunu belirti.. 

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirile bilen bir hastalık olduğunu, kronik böbrek hastalığından korunmak için; Düzenli olarak egzersiz yapılmasını, sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun, tuzu azaltın, yeterli sıvı alın, sigara içmeyin, ağrı kesici ilaçlardan kaçının, kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün, risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin dedi.

‘‘14 Mart Dünya Böbrek Günü ve Dünya Tuza Dikkat Haftası Etkinlikleri’’ Kapsamında Halk Sağlığı Başkanlığı ekiplerince Düzce Atatürk Devlet Hastanesinde stand açılarak gün boyunca Böbrek Sağlığı, Tuz ve Su Tüketimi konularında vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yapılarak broşür dağıtımı yapılmıştır. 


607bf375-61b3-4fc9-8221-4bc25a950fab.jpg
WhatsApp Image 2019-03-15 at 15.49.35.jpeg