TÜTÜN VE DİĞER BAĞIMLILIK YAPICI MADDELERLE MÜCADELE (Dumansız Hava Sahası)
19 Nisan 2019

            İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığınca 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında Düzce ili ve ilçelerinde kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesini sağlamak amacıyla gerekli eğitim faaliyetleri, rutin denetimleri ve Alo 184 ile Yeşil Detektör uygulaması aracılığıyla yapılan ihbarlara gerekli mobil müdahaleler denetim ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.

            Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca il genelinde ve ilçelerimizde toplam 19 sağlık görevlisi 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında gerekli denetim faaliyetlerini yürütmek üzere görevlendirilmiştir.

            Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi(DHSDS)’den alınan verilere göre Düzce ili ve ilçelerinde 01.01.2018 tarihinden 19.04.2019 tarihine kadar 16879 rutin denetim yapılmış, 732 ihbara da ekiplerimizce müdahalede bulunulmuştur.

            Ayrıca ilimizde Kafe/Restorant ve Kahvehane gibi kapalı alanlarda hizmet sunumu yapan ve vatandaşlarımızın yoğun olarak etkileşim halinde bulunduğu işletmelere yönelik 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ile pasif etkilenimin insan sağlığına zararlarını anlatmaya yönelik eğitim faaliyetleri başlatılmış, 2019 şubat ayı içerisinde 28 işletmeye eğitim verilmiştir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde Dumansız İşyeri Uygulaması başlatılmış olup, ilimizde faaliyet gösteren 3 fabrikaya yönelik çalışmalar Düzce Valiliği, Düzce Üniversitesi ve ilgili işletme arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılmıştır.

Bu çalışmada amaç fabrikaları dumansız iş yeri ilan etmek ve çalışanlarını tütün bağımlılığından kurtarmaktır.  2 fabrikada çalışma tamamlanmış olup tütün bağımlısı olan çalışanların %35’inin tedavisi sağlanmıştır. 1 fabrikada da çalışmalar devam etmektedir.

Sağlıklı Hayat Merkezimizde Sigara Bırakma Polikliniği açılmış olup, çalışmalar devam etmektedir.