18 MAYIS AVRUPA OBEZİTE GÜNÜ
17 Mayıs 2019

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ 18 Mayıs Avrupa Obezite Günü ile ilgili yaptığı açıklamada; tüm dünyada hızla artan obezitenin yaşam kalitesini düşüren çok faktörlü kronik bir hastalık olduğunu, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinin obezitenin en önemli nedenleri olarak kabul edildiğini ifade etti.

“Beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı bir araya geldiğinde şişmanlık (obezite) görülme sıklığını arttırmak olduğunu, gelişen teknoloji aynı zamanda insanların beslenme alışkanlıklarını da olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Dr. YILMAZ Obezite ile mücadele pek çok hastalıkla mücadele demek olduğunu, çünkü obezite kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmakta, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Birey ve toplumu sağlıklı bir yaşam tarzına teşvik edecek ve sağlıklı yaşamı destekleyecek programlar oluşturulmasının önemli olduğunu özellikle sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini, kalorisi az, posa ve su miktarı fazla olan sebze, meyve ve kepekli tahıl ürünlerinin tüketimi arttırılmalı, fazla miktarda enerji içeren bol karbonhidratlı, yağlı yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Hazır, katkı maddeli gıdalardan uzak durulmalı, ev yapımı doğal yiyecekler tercih edilmelidir. Özellikle cips, kola, asitli içecekler, hazır, şekerli gıdalar tüketilmemelidir.

Ayrıca bireyler yeterli fiziksel hareket alışkanlığı kazanmalı, fiziksel aktivitenin arttırılması (özellikle yürüme) ve daha aktif bir yaşam şekli benimsemelidirler. Örneğin asansör yerine yürüyerek merdivenleri çıkmak, arabayı iş yerinden biraz daha ileriye park etmek, uzun süre oturularak çalışılan ortamlarda aralıklarla hareket etmek, günde 20-30 dakikalık tempolu yürüyüş gibi düzenli ritmik egzersizlerin birçok yetişkinde fiziksel aktivite gereksinimini karşılayabildiğini, bu nedenle, günlük beslenme alışkanlıklarının sağlıklı yöne kaydırılması, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi ve diğer sağlıklı hayat alışkanlıklarının kazandırılması gerek önleme gerekse tedavide önem taşımakta olduğunu belirtti.