29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA AKÇAKOCA İLÇEMİZDE YÜRÜYÜŞ PROGRAMI DÜZENLENMİŞTİR.
25 Eylül 2019

24.09.2019 tarihinde saat:14:00’da Akçakoca ilçemizde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında farkındalık yürüyüşümüz düzenlenmiştir.

Yürüyüşe programımıza Akçakoca Kaymakamı Sayın Yasin ÖZTÜRK, İl Sağlık Müdürümüz Dr.Yasin YILMAZ, Akçakoca İlçe Sağlık Müdürü Dr.Numan ÇABUK, sağlık yöneticilerimiz, sağlık çalışanlarımız, öğrenci ve vatandaşlar katılmıştır.

Akçakoca Turkuaz Otel önünden başlayarak Akçakoca Kaymakamlık önünde sonlandırılan yürüyüşün ardından Mülki ve idari amirlerin katılımıyla Sağlıklı Yaşam Durağı açılışı gerçekleştirilmiştir.

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ programda yaptığı konuşmada; bugün burada 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında kalp sağlığının önemi ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla yürüyüş programı düzenledik Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

 Özellikle davranışsal risk faktörlerinden; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı gibi nedenler kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo ve obezitenin görülme sıklığını ile birlikte koroner kalp hastalıklarını çok büyük oranda arttırmaktadır.

Bununla birlikte özellikle günümüzde sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileri olarak ön plana çıkmaktadır.

Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörlerinin düzenli kontrol ve tedavisi ile birlikte kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığını önemli ölçüde azalttığını belirten Dr. YILMAZ özellikle 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınmasının önem arz ettiğini, her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışların olumlu davranışlar ile değiştirmesi için teşvik edilmesi gerektiğinin önemli olduğunu belirtti.

Dr. YILMAZ Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

Sağlıklı beslenin,

Düzenli fiziksel aktivite yapın,

Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,

Alkol kullanmayın,

Kardiyovasküler riskinizi öğrenin,

Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin,

Kan basıncınızı öğrenin,

Kan şekerinizi öğrenin,

Kan lipidlerinizi öğrenin.
Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.


IMG_3810.JPG

IMG_3840.JPG