ACİL OBSTETRİK BAKIM PROGRAMI SEKTÖRLERARASI İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
26 Şubat 2020

    Sayın Valimiz Dr. Zülkif DAĞLI’nın koordinesinde, İl Sağlık Müdürümüz Dr.Yasin YILMAZ başkanlığında; ilimizde sağlık sektörü dışında hizmet veren diğer kamu kurum ve kuruluşların da katılımıyla ‘‘Acil Obstetrik Bakım Programı Sektörlerarası İşbirliği’’ toplantısı gerçekleştirilmiştir.

   26/02/2020 tarihinde müdürlüğümüz toplantı salonunda, Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen programda; Şube Müdürü Fazlı BAYRAKTAR tarafından Acil Obstetrik Bakım Programı sektörel bilgilendirme ve değerlendirme sunumu yapılmış olup, sonrasında belirlenen eksikliklere yönelik İl Eylem Planı güncellenmesi gerçekleştirilmiştir.

     Ülkemizde anne mortalite (ölüm oranı) ve morbiditesini (hastalığa yakalanma oranı) azaltmada en etkili programların başında 2009 yılında uygulamaya konulan Acil Obstetrik Bakım Programı gelmektedir.

     Acil Obstetrik Bakım (AOB) gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içinde meydana gelen anne ve bebeğinin hayatını tehdit eden, acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Programın hedefi önlenebilir anne ölümlerini gelişmiş ülkeler seviyesine indirmektedir.

       Söz konusu toplantıya; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uz.Dr.Ökkeş KEPEK, Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Uz.Dr.Sabri AKTÜRE, Düzce Belediye Başkanlığı Sosyal Yardım İşleri Müdür Vekili Gönül ASUK ile İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,  İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı temsilcileri ve Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şube Başkanı Tacettin KAVAL katılmışlardır.

SEÇİLEN1.JPG
SEÇİLEN2.JPG
SEÇİLEN3.JPG