26 HAZİRAN UYUŞTURUCU KULLANIMI VE KAÇAKÇILIĞI İLE MÜCADELE GÜNÜ
26 Haziran 2020

26  Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü

 

 

Dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu gerçeğinden hareket eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir toplum hedefine ulaşma ve uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak amacıyla, 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlemiştir.

Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir. 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, ilimizde en üst düzeyde kararlılıkla ve kurumlar arası  bir yaklaşımla sürdürülmektedir.

Bu kapsamda İlimizde topyekün bir çalışma uzun zamandır sürdürülmektedir İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Yeşilay Danışmanlık Merkezibünyesinde oluşturulan Sağlıklı Hayat Merkezimizde İlimizde uyuşturucu madde kullanan kişilere yönelik psikoterapi ve sosyal destek hizmeti verilmektedir.