İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ DR. YASİN YILMAZ'IN ''11 MART DÜNYA BÖBREK GÜNÜ’’ MESAJI
11 Mart 2021

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ ‘‘11 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda; Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu, böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu, ancak hastalığın farkında lığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermediğini, bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve kişinin yaşam kalitesinin bozulduğunu belirti.

 Dr. YILMAZ böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları yürütüldüğünü belirtti.

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirile bilen bir hastalık olduğunu belirten Dr. YILMAZ kronik böbrek hastalığından korunmak için;

Düzenli olarak egzersiz yapılmasını,

Sağlıklı beslenilmesini

Vücut ağırlığının korunması gerektiği,

 Tuzun azaltılmasını,

Gün içinde yeterli sıvı alınmasını,

Sigara içilmemesini,

Ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmasını,

Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçülmesini,

Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerektiğini belirtti.