DÜZCE-2021 TÜRKİYE AFET MÜDAHALE PLANI (TAMP) İL DÜZEYİ MASA BAŞI VE SAHA TATBİKATI SAYIN VALİMİZ CEVDET ATAY’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.
17 Mart 2021

     17 Mart 2021 Çarşamba günü saat 14:30’da Düzce Anıtpark Meydanı arka tarafında bulunan eski Ziraat Bankası binasında İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü koordinasyonunda,  gerçekleştirilen tatbikata İl Sağlık Müdürümüz Dr.Yasin YILMAZ,İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali KARTAL, Mülki İdari Amirler ile Sağlık Hizmetleri Başkanı Op.Dr.Mevlüt YILDIZ, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 112, AFAD, Düzce Arama Kurtarma Ekibi (DAKE), Düzce İtfaiyesi, Ulusal Arama Kurtarma (UKSAR) ve Afet Gönüllüleri (AFGD) Derneği ekipleri katılmıştır.

       Tatbikatta ilimizde meydana gelebilecek Doğal Afet, Sel-Su Baskını olaylarında can ve mal kaybının yaşanmaması veya en aza indirilmesi, hazırlanan afet ve acil durum planlarının uygulanabilirliğini gerçekçi ortamlarda test edilmesi, ekiplerin kapasite ve kabiliyetlerinin görülmesi, yönetim fonksiyonu içinde yer alanların karar verme sürecindeki başarısının ölçülmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.

        Söz konusu tatbikata İl Ambulans Servisi Başhekimliğimiz 2 Adet UMKE aracı, 76 m2  çapında Tıbbi Uç Nokta Çadırı ve 1 Adet 4 Sedyeli, 3 adet Acil Yardım Ambulansı katılmıştır..

Yapılan saha tatbikatında senaryosu gereği, 4 hastadan 2’si kurtarıldı, 2 hastanın olay yeri muayenesi gerçekleştirildi.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)  kapsamında gerçekleştirilen tatbikatların amacı, 
1.    Afet ve acil durumlarda İl düzeyinde kurumlar arası koordinasyon kabiliyetinin ölçülmesi,

2.    TAMP çerçevesinde hazırlanan Düzce il Planının izlerliğinin ölçülmesi, eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilmesi,

3.    İl düzeyinde afet ve acil durumlara yönelik farkındalığın artırılması,

4.    İl düzeyinde TAMP çalışma gruplarının kendi içerisinde ve çalışma grupları arasındaki koordinasyon sağlanması hedeflenmektedir. 
6.JPG
7.JPG
5.JPG
0.JPG
kapak.JPG