Temel İlk yardım Uygulamaları Eğitimleri
08 Kasım 2017

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 'Temel İlk yardım Uygulamaları Eğitimleri' düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce sertifikalı ilkyardım eğitimleri plan dahilinde düzenlenmeye devam edilmektedir. Meydana gelmesi muhtemel afet, olağan dışı durum, büyük kaza, endüstriyel kaza gibi durumlarda can kaybının en aza indirilmesi ve Sakatlanma yaşanmaması, olay yerinde müdahale organizasyonunda hızlı ve doğru davranışları sergileyebilmesi için vatandaşların temel ilk yardım bilgilerine sahip olması büyük önem arz etmektedir.

Bu amaç doğrultusunda eğitim programı kapsamında 2017 Ağustos,Eylül ayı içerisinde Kredi Yurtlar kurumuna üç grup halinde toplam 59 kişi,  Afad merkezine iki grup halinde toplam 23 kişi,112 çağrı merkezine tek grup toplam 12 kişi ve İl Jandarma komutanlığına iki grup halinde 34 kişi olmak üzere toplam 128 kişiye sertifikalı Temel İlkyardım Eğitimi verildi. Eğitimin son günü yapılan sınavlarda başarılı olanlar “İlkyardımcı Kimlik Kartı” ve “Temel İlkyardım Sertifikası” almaya hak kazandılar.

İlk yardım Eğitimleri 7 ilk yardım eğitmeni tarafından farklı tarihlerde ikişer günlük toplam 16 saat süren eğitimde, ‘Temel İlkyardım Eğitimi’ kapsamında genel ilkyardım bilgileri, hasta/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanamalarda, yaralanmalarda, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, hayvan ısırmalarında, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçmasında, boğulmalarda ilkyardım teknik ve uygulamaları ile hasta, yaralı taşıma teknikleri anlatıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa ÖZYÖRÜK ilk yardımın önemine vurgu yaparak, “Yaşamı boyunca bir insan, ilk yardımı gerektiren durumlarla her zaman karşılaşabilir. Bu en sevdiğimiz bir yakınımız da olabilir. Hiç tanımadığımız biriside olabilir.  Sizler artık acil bir durumda, hayatı tehdit eden durumlarda sağlık görevlileri gelinceye kadar yaralı veya hastaya ilk yardımda bulunma hakkına sahipsiniz. Burada öğrendiğiniz basit ve etkili müdahalelerle hasta veya yaralının hayatını kurtarılabilirsiniz. Bu eğitimin düzenlenmesindeki katkılarından dolayı değerli eğitimcilerine teşekkür ediyorum” dedi.