"Her Gün On Bin Adım"
08 Kasım 2017

Sağlık Bakanlığımızca yürütülen "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında sağlıklı yaşamın teşviki, obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin desteklenmesi amacıyla ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş günü etkinlikler kapsamında 03 Ekim 2017 Salı günü saat 10:00'da İl Sağlık Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Cumayeri ilçemizde ‘‘Her Gün On Bin Adım’’  temalı yürüyüş düzenlenmiştir. Yürüyüş programımıza tüm ilçe amirleri, öğrenciler, sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlar katılmıştır.  

 Bakanlığımız “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Ülkemizde özellikle kalp damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri gibi obeziteye bağlı hastalıkların azaltılması, toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, bireylere yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor.

Sağlıklı bir bireyin ''Her gün on bin adım''atması hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır.Fiziksel aktivite; vücudun düzenli çalışmasını sağlayarak, bireylerin besinlerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar. Fiziksel hareket azlığı ve hareketsiz bir yaşam şekli, ağırlık artışına neden olarak kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır.

            Yürüme, koşma, yüzme, bisiklete binme, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümü yada bir kısmını içeren spor dalları, dans, egzersiz, oyun ve gün içerisindeki aktiviteler fiziksel aktivite olarak kabul edilebilir.
YürüyüsGünü (2).JPG