Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı
08 Kasım 2017

Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında bebek ve çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması ve ölümlerin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen bu programa göre; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi öngörülmektedir.

Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Ekim tarihleri Emzirme Haftası olarak kutlanmaktadır.

Müdürlüğümüz Bulaşıcı olmayan hastalıklar,programlar ve kanser birimi çalışanları tarafından hafta süresince Anne sütünün ve emzirmenin özendirilmesi ve başarılı emzirme yöntemleri konusunda anneleri ve anne adaylarını bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlik ve eğitimler düzenlenmektedir. Hafta kapsamında Atatürk Devlet Hastanesi Kadın doğum servisinde doğum yapan  anneler  Müdürlüğümüz birim çalışanları tarafından ziyaret edilmiştir. Ziyaret edilen annelere bebek zıbını, bebek önlüğü ile anne sütü ve emzirmenin önemini anlatan broşürler hediye edilmiştir.Ayrıca Anıtpark'ta stand açılarak vatandaşlara anne sütü ile ilgili bilgilendirme  broşürleri dağıtılmıştır.

AnneSutu (1).jpg


AnneSutu (2).JPG


AnneSutu (3).JPG

AnneSütü.jpg


AnneSutu (4).JPG