Davranışsal Bağımlılık Kapsamında Güvenli Çocuk
13 Nisan 2018

Günümüzün gelişmiş teknolojilerinden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık ve zararlı kullanımından kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirmekte olduğu bilinmektedir. Bireylerde, okul çağındaki çocuk ve gençlerde oldukça sık görülen problemli internet/bilgisayar kullanımı, sosyal ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesine, aile bağlarının zayıflamasına neden olmakta; akademik başarılarını düşürebilmektedir. Teknoloji/İnternetin aşırı ve bilinçsiz kullanımının önlenmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

             Müdürlüğümüzce teknoloji ile internetin bilinçsizce kullanımının önlenmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amacıyla
Kent Parkta içerisinde oluşturulan parkurlar ile “Güvenli Çocuk Etkinliği” programı düzenlenmiştir."Güvenli Çocuk Etkinliği" Programı Ortaokul öğrencileri,Yeşilay ve Sağlıklı Yaşam Kulüplerinde görevli öğrenciler ile internet kullanımı fazla olan öğrencilerine yönelik düzenlenen Program dört okulun katılımı ile Kent Park içinde Bil-Kazan, Akıllı Kullanıcı, Uçan Kağıtlar ve Renkli Ekran, Hedef-12 etkinlik atölyelerinde gerçekleştirildi.

            İl Sağlık Müdürümüz Op.Dr. İbrahim ÖZCAN, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada “Davranışsal bağımlılıkla alakalı İlk Adım Merkezimizdeki sosyal çalışmacılarımızın  proğramı dahilinde, özellikle son yıllarda gelecek neslimizin yetişmesiyle ilgili, nasıl başka madde bağımlılığı ve diğer bağımlılıklar varsa özellikle teknolojinin getirdiği internet ve bilgisayar bağımlılığıyla ilgili gençlerimizide bunlardan kurtarmak amacıyla Ortaokul öğrencilerine yönelik 4 hafta sürecek olan etkinliğimiz, Yaklaşık 20’şer kişilik 4 grup 1’er hafta arayla etkinliklere katılacaklar. Hayat sadece bilgisayar ve internetten ibaret değildir. Bunlara bağlı kalmadan, bunları farklı etkinliklerle  ödüllendirerek gençlerimize farkındalık oluşturmak için buradayız. Geçmişten gelen geleneksel oyunlarımızla farkındalık olsun. Geçmiş ecdadımız bunlarla büyüdü desinler. Çünkü en önemli şey insana yatırımdır. Gelecek nesle hizmet çok önemli''dedi.                         .”

            Nisan ayı boyunca devam edecek olan etkinliğimiz 4 ortaokuldan katılan öğrenciler, bil-kazan, uçan kağıtlar ve renkli ekran, hedef 12 etkinlik atölyeleri parkurlarını tamamlayarak “Güvenli Çocuk Alanına” ulaşmaya çalışacaklar.

24.04.2018 tarihinde 14.00 -16:00 saatleri arasında Anıtpark’ta Sağlıklı Yaşam Aracımız ile halka ve çocuklara yönelik video gösterimi, resim çalışmaları, broşür dağıtımı ve bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.

IMG_6964.JPG

IMG_6974.JPG

IMG_6990.JPG

IMG_7013.JPG


IMG_7015.JPG

IMG_7040.JPG

IMG_7049.JPG

IMG_7053.JPG

IMG_7083.JPG

IMG_7106.JPG

IMG_7112.JPG

IMG_7130.JPG

IMG_7166.JPG

IMG_7174.JPG

IMG_7191.JPG

IMG_7198.JPG

IMG_7204.JPG

IMG_7211.JPG

IMG_7257.JPG