Bağımlılıkla Mücadelede Sivil Toplum Kuruluşlarının Rölü Çalıştayı
14 Mayıs 2018

Çalıştay 13 Mayıs Pazar Günü; Düzce Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile; Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesislerinde gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay’a 19 Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi, 7 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Çalışanı, 7 Kamu Kurumu Çalışanı katılmıştır.  Çalıştayda katılımcılara madde kullanan ve bağımlı olan bireylere yönelik stigmayı konu alan bir sergi gösterimi gerçekleştirilmiştir.

Bağımlılık ile ilgili açılış konuşmalarının ardından bağımlılık hakkında Öğretim Görevlisi Dilek DEMİREZEN AKKUŞ tarafından sunum gerçekleştirilmiştir.

Sivil toplum kuruluşları ile ortak dil oluşturulması, İlimizde bağımlılık ile mücadelede bilimsel, kanıta dayalı iyi uygulama örneklerinin oluşturulabilmesi için yol haritası hazırlanması, Sivil toplum kuruluşlarının düzce ili içindeki durum tespitlerinin paylaşılması, Bağımlılıkla mücadelede önleme, erken tanı, tedavi ve rehabilitasyon aşamalarında sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışma alanlarının belirlenmesi amacıyla grup çalışmaları yürütülmüştür. Grup çalışmaları ile 3 soruya yanıt aramaya çalışmışlardır.

STK Olarak Hangi İhtiyaçtan Doğdum ve Hangi İhtiyacı Karşılamak İstiyorum?

Düzce’de Bağımlılık Sorunu STK Gözünde Ne Durumda?

Düzce İlinde Ben Bağımlılıkla Mücadele Konusunda; bağımlılık ile mücadelede, sorunun hangi basamağında ne yapabilirim?( Önleme-Erken Tanı, Tedavi-Rehabilitasyon, Farkındalık Öncesi-Farkındalık-Karar-Sürdürme)

Toplumun her kesimin temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları ile gerçekleştirilen çalıştay demokrat bir atmosferde, sorun odaklı ve etkin ve somut çözüm önerilerine ulaşılarak sonlanmış, çalıştay sonunda her grup diğer gruplar ile önerilerini paylaşmış ve iştişare edilerek çalışma sonlandırılmıştır.

Çalıştaya ait rapor ve kitap çalışmaları sürmektedir. 

WhatsApp Image 2018-05-14 at 14.57.33.jpeg
WhatsApp Image 2018-05-14 at 14.57.34 (1).jpeg
WhatsApp Image 2018-05-14 at 14.57.38 (1).jpeg
WhatsApp Image 2018-05-14 at 14.57.42.jpeg
WhatsApp Image 2018-05-14 at 14.57.43.jpeg